Braga Romana – czyli festiwal portugalskich Rzymian

Braga, jedno z najstarszych miast w Portugalii, co roku świętuje swoje rzymskie pochodzenie podczas festiwalu Braga Romana. Można wówczas odwiedzić obóz legionistów, zobaczyć walki gladiatorów czy poznać codzienne życie ówczesnych mieszkańców.

 

Miasto Braga zostało założone przez Rzymian ok. 16 roku p.n.e. Nazwano je Bracara Augusta na cześć ówczesnego cesarza – Oktawiana Augusta. Miasto szybko się rozwijało i pod koniec 3 w. n.e. otrzymało status stolicy nowej prowincji Gallaecia, stając się ważnym ośrodkiem życia politycznego, handlowego i społecznego.

Odbywający się w maju festiwal Braga Romana przypomina o tym dziedzictwie historycznym, odtwarzając codzienne życie ówczesnych mieszkańców, zwanych Bracaraugustanos. W centrum miasta odbywają się m.in. pochody, rekonstrukcje historyczne, przedstawienia teatralne, kukiełkowe i cyrkowe oraz uliczne animacje (pojawiają się  fauny, nimfy i kupidy znane z rzymskiej mitologii, kuglarze, druidzi czy zaklinacz węży).

Podczas tegorocznej edycji, w muzeum Museum D. Diogo de Sousa zainscenizowane zostało codzienne życie rzymskiego patrycjusza z pierwszego wieku naszej ery, w którym uczestniczyli równi mu statusem patrycjusze oraz niewolnicy i wyzwoleńcy. Natomiast w centrum miasta zaprezentowano wybrane sytuacje z życia lokalnych mieszkańców starożytnej Bragi, m.in. składanie ofiar Zeusowi, walki gladiatorów, rzymskie wesele, pogrzeb czy relaks w termach. Chętni mogli nawet wynająć lektykę.

Legioniści z „Legio VI Victrix”, legionu stacjonującego w Bracara Augusta za czasów cesarza Augusta, rozbili swój obóz wojskowy na Largo do Paço. Można było obejrzeć ich rynsztunek, techniki walki, sposób przyrządzania posiłku, a nawet wizytację ważnego dowódcy –  samego Marka Agryppy. Od czasu do czasu legioniści patrolowali miasto. Natomiast na placu Praça Municipal w strefie ptaków drapieżnych Aquilarum Locus można było zobaczyć pokazy lotów orłów i sokołów, a także dowiedzieć się, jak trenuje się te ptaki do polowań.

Plac Largo S. João do Souto opanowali rzemieślnicy. Tajniki swojej pracy zaprezentował m.in. kowal, aptekarz, garncarz, rzeźbiarz, stolarz i tkacz. Natomiast na rynku „Mercatus Romanus”, który obejmie kilka uliczek w centrum Bragi, sprzedawcy oferowali biżuterię, ceramikę, wyroby ze skóry, drewna i wikliny, a także produkty spożywcze.

Na Forum Paedagogicum na placu Largo S. João do Souto dzieci mogły wziąć udział w warsztatach garncarskich, zobaczyć rzymskie mozaiki i maski teatralne, a nawet zagrać w ówczesne gry planszowe.

Film promujący festiwal Braga Romana znajduje się na: https://youtu.be/PYGD8RxVgqM.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie: http://bragaromana.cm-braga.pt.

Braga Romana – czyli festiwal portugalskich Rzymian

Redes